طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی سایت واکنشگرا به گونه ای از طراحی سایت گفته می‌شود که در آن سایت طراحی‌شده کاملا در تمامی ابعاد و دستگاه‌ها به‌خوبی نمایش داده می‌شود و کار می‌کند. طراحی سایت ریسپانسیو از این جهت مهم است که امروزه بسیاری از افراد فقط از کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ برای وبگردی و مشاهده سایت‌ها استفاده نمی‌کنند و اتفاقا سهم دستگاه‌های قابل حمل‌تر نظیر گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها نیز بیشتر شده است!

به احتمال زیاد شما نیز این مطلب را در گوشی‌های همراه خود مطالعه می‌کنید و در کل مسیر حرکت به سمتی‌ست که استفاده از گوشی‌های هوشمند جهت بازدید از وب سایت ها بیشتر از استفاده از رایانه های شخصی و همراه (لپتاپ) است. پس لازم است که سایت‌های طراحی شده همگی در تمامی ابعاد بتوانند به درستی کار کنند و مخاطب با هر دستگاهی که سایت ما را می‌بیند، متوجه ظاهر زیبا و جذاب و عملکرد بی عیب و نقص سایت شود.

همین موضوع در طراحی سایت منجر به شکل گیری مقوله‌ای به نام طراحی سایت ریسپانسیو و یا واکنشگرا شده است.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو (Responsive) در لغت معناهای مختلفی دارد که در طراحی سایت به معنای «واکنشگرا» می باشد. ریسپانسیو بودن یک سایت، در واقع استفاده از کدهای برنامه نویسی و تکنیک‌ هایی در طراحی سایت است که منجر به تولید صفحاتی می‌ شود که می ‌توانند بسته به ابعاد مرورگر و دستگاهی که کاربر از آن استفاده می‌کند، واکنش مناسبی نشان دهند و المان ‌های خود را طوری تغییر دهند که علاوه بر دسکتاپ، پاسخگوی بازدیدهای از روی موبایل و تبلت نیز باشند.

استفاده زیاد مردم از موبایل و تبلت برای بازدید از سایت ها، باعث شد تا گوگل از سال 2015، طراحی سایت ریسپانسیو را یکی از عوامل رتبه بندی اعلام کند و در اصطلاح موبایل فرندی (Mobile-Friendly) یک سایت برای گوگل از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

تمامی این مسائل دست به دست هم داده تا برنامه نویسان و طراحان سایت مجبور شوند در کدهای خود، ابعاد تمام دستگاه ‌های مختلف، از جمله مانیتورهای بزرگ، لپتاپ ها، گوشی ‌های هوشمند، انواع و اقسام موبایل ‌ها و تبلت ‌هایی که در دست مردم است، را برای طراحی سایت در نظر بگیرند تا بتوانند با طراحی یک سایت ریسپانسیو به دارندگان هر دستگاهی احترام بگذارند و همچنین این اصل رتبه بندی گوگل را نیز رعایت کنند.

اصول طراحی سایت ریسپانسیو

برای طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا، برنامه نویسان و طراحان سایت معمولاً از مدیا کوئری و بوت استرپ استفاده می کنند. اما به طور کلی ریسپانسیو بودن یک وب سایت با css انجام می ‌شود و اصول کلی آن چه در مدیا کوئری و چه در بوت استرپ یکی است و فقط در روش اجرای فنی تفاوت هایی دیده می شود.

از اصول طراحی سایت ریسپانسیو باید در ابتدا به تصمیم‌ گیری در مورد رزولوشن ‌های مورد پشتیبانی و سایز‌های استاندارد صفحه های نمایش اشاره کرد. پس از آن طراح سایت باید عرض صفحه را به تعدادی ستون هم عرض تقسیم‌ بندی کند و سپس در نظر داشته باشد که هر المان در صفحه، بسته به ابعاد مرورگر و ابعاد نمایشگر باید در چه ستون ‌هایی نشان داده شود.

فریم ورک های ریسپانسیو

به منظور سهولت و راحتی برنامه نویسان و طراحان سایت، برخی از طراحان و برنامه نویسان کتابخانه ‌ها و فریم ‌ورک ‌های ریسپانسیو طراحی کرده اند، که معروف ‌ترین این فریم‌ ورک‌ های ریسپانسیو عبارتند از:

Bootstrap
Foundation
Gumby
Skeleton

از کجا بفهمیم سایتی ریسپانسیو است یا نه؟

اگر وب سایتی دارید که سالها پیش طراحی شده و نمی دانید که وب سایت تان ریسپانسیو هست یا نه، ساده ترین روش این است که پنجره مرورگرتان را کوچک کنید و ابعاد این پنجره را تغییر دهید تا به ابعاد تبلت یا موبایل برسد، اگر المان های وب سایت در این تغییر ابعاد همگی به یک اندازه تغییر کنند و نتیجه از لحاظ ظاهری و کار کردن با سایت قابل قبول باشد، سایت ریسپانسیو است؛ در خیر این صورت ریسپانسیو نیست.

همچنین برای تشخصی ریسپانسیو بودن یک سایت به صورت پیشرفت شما می توانید از ابزارهای زیر استفاده کنید. در این ابزارهای آنلاین روش ‌های مختلفی برای تست ریسپانسیو بودن سایت وجود دارد که شما می‌ توانید آدرس سایت ‌موردنظر را برای تست ریسپانسیو بودن وب سایت در هر یک از ابزارهای زیر وارد کنید تا بعد از تجزیه و تحلیل ساختار صفحه، گزارش کاملی از وضعیت ریسپانسیو بودن آن به شما بدهند. این تست ها معمولا در قالب یک نمره بین یک تا صد اعلام می شود.

  • گوگل سرچ کنسول
  • ریسپانسیو دیزاین
  • ریسپانسیناتور
  • ریسپانسیو تست تول

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

تصاویر انعطاف پذیر

وضوح تصویر همیشه برای طراحان وب دردساز بوده است. اگر تصاویر بیش از حد بهینه شوند ، کیفیت پایین آنها در صفحه های بزرگ آشکار خواهد شد. اگر کیفیت تصاویر خیلی زیاد باشد، سرعت وب سایت را به طور قابل توجهی کند می کند. طراحی وب سایت ریسپانسیو به گونه ای صورت می گیرد که عکس ها با بهترین کیفیت بگونه ای در سایت قرار گیرد که برای صفحه نمایش های بزرگ یا کوچک مشکلی در کیفیت عکس ایجاد نکرده و بهینه ترین کیفیت عکس بدون آسیب رساندن به سرعت لود در سایت قرار می گیرد.

سازگاری با صفحه های مختلف

طراحی سایت ریسپانسیو می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا سایت را برای انواع صفحه های نمایش با طیف های رنگی متفاوت ساز گار سازد. طراحی وب ریسپانسیو اغلب از CSS استفاده می کند تا سایت ها را برای انواع دستگاه ها با صفحات نمایش کوچک و بزرگ تطبیق دهد. بکارگیری استراتژی ریسپانسیو برای صفحه های مختلف تنها محدود به اندازه نمی شود، بلکه شامل نیز می باشد. هنگامی که یک سایت به صورت ریسپانسیو طراحی و اجرا می شود باید تمام عملکرد هایی که برای اجزای مختلف سایت در نظر گرفته می شود در تمام نسخه های تلفن همراه قابل اجرا باشد.

بهینه سازی تجربه کاربر

صرف نظر از صنعت شما یا محصولات و خدماتی که شرکت شما ارائه می دهد، تجربه کاربر در وب سایت شما باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد. با طراحی ریسپانسیو، مخاطبان شما همیشه می توانند در هر زمان معینی با سایت شما در هر یک از دستگاه های خود درگیر شوند. استفاده از موبایل و تبلت روز به روز رایج تر می شود و برای موفقیت با حضور آنلاین خود ، وب سایت شما باید برای آن دستگاه ها و کاربران آنها بهینه شود.

نتایج بهتر SEO

از آنجا که ریسپانسیو، الگوی طراحی پیشنهادی Google است، سایتی با طراحی ریسپانسیو شانس بیشتری برای موفقیت در سئو سایت نسبت به سایر سایت هایی که بدین گونه طراحی نشده اند، خواهد داشت. هرچه رتبه شما بالاتر باشد، شانس مشتریان بالقوه برای یافتن شما بهتر خواهد بود. از آنجا که تعداد کاربران تلفن همراه این روزها به صورت تصاعدی در حال افزایش است، دستیابی به مشتریان در دستگاه های کوچکتر و تلفن همراه ضروری است و این موضوع محقق نمی شود مگر با طراحی سایت ریسپانسیو. طراحی سایت ریسپانسیو یکی از مباحث مهمی است که در آموزش سئو توسط متخصصان سئو با توجه به بیشتر گوگل به نسخه موبایلی وب سایت ها، اشاره می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]