امنیت سایت و سئو

امنیت سایت و سئو

امنیت سایت و سئو

امنیت سایت یکی از فاکتورهایی است که برای گوگل اهمیت زیادی داشته و در نهایت همین موضوع سبب می شود تا سئوی سایت نیز تحت تاثیر آن قرار بگیرد. بسیاری از افراد تمامی اصول سئو را در روند فعالیت های خود پیاده سازی می کنند و تصور می کنند که همین موضوع برای کسب رنک های برتر کافی است.

آمارها نشان می دهد که تعداد بسیار زیادی از سایت ها با وجود اینکه روند سئو سایت مناسبی داشته اند، اما باز هم افت رنک شدیدی را برای صفحات خود مشاهده کردند؛ این موضوع نشان دهنده این است که اهمیت امنیت وب سایت برای بسیاری از افراد، ثابت نشده است و آن ها نیاز دارند تا از یک مقاله آموزش امنیت سایت استفاده کنند.

اگر شما بخواهید افزایش ترافیک مناسب و رنک بالایی داشته باشید، باید بدانید که تولید محتوای ارزشمند و ایجاد لینک های قوی، به تنهایی نمی توانند شما را به هدفتان برسانند. با توجه به الگوریتم های گوگل متوجه می شویم که امنیت سایت یکی از فاکتورهای رنکینگ به شمار می رود. گوگل چیزی بیشتر از 200 فاکتور برای رتبه بندی صفحات سایت های مختلف دارد و یکی از آن ها امنیت سایت می باشد. به گفته گوگل، امنیت وب سایت جزو اولویت های اصلی این شرکت است و آن ها تمام تلاش خود انجام داده و سرمایه گذاری های زیادی را انجام می دهند تا همه خدمات گوگل از امنیت بالایی برخودار باشد و در نهایت اینترنت به یک فضای امن تبدیل شود.

4 مرحله ابتدایی برای امنیت سایت

متاسفانه بسیاری از افراد تا رتبه شان افت نکند، شروع به درک اهمیت امنیت سایت نمی کنند. در ادامه این مطلب آموزش امنیت سایت، 4 روش وجود دارد که برای بهبود امنیت وب سایت خود می توانید آن ها را انجام دهید.

نصب افزونه های امنیتی

به طور معمولی، یک وب سایت که مربوط به یک کسب و کار کوچک می باشد، در طی روز 44 مرتبه مورد حمله قرار می گیرد و در هفته، ربات های هکر، حدود 150 میلیون بار به این وب سایت ها حمله می کنند. این آمار هم برای سایت های وردپرس و غیر وردپرس صدق می کند.

نقض امنیت نرم افزارهای مخرب می تواند منجر به سرقت اطلاعات شما و هدر رفتن داده ها شود. حتی ممکن است که شما دسترسی به وب سایت خود را از دست بدهید. در برخی موارد، می تواند وب سایت شما را به طور کلی خنثی سازد و این تنها شهرت برند شما را خراب نمی کند، بلکه بر رتبه بندی سئو سایت شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

استفاده از رمز عبور بسیار قوی

استفاده از گذرواژه ای که می توانید به راحتی به یاد بیاورید، بسیار وسوسه آور است. با کمال تعجب،  معمول ترین رمز عبور برای اکثر مردم 123456 است. شما نباید به هیچ وجه چنین ریسک هایی را برای وب سایت خود ایجاد کنید.

برای تولید یک رمز عبور ایمن تلاش کنید؛ قاعده کلی در این زمینه این است که حروف، اعداد و کاراکترهای خاص را با یکدیگر ترکیب کرده و آن ها را تا جایی که می توانید، طولانی کنید. این نکته فقط برای شخص شما نیست؛ اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که به وب سایت شما دسترسی دارند، از گذرواژه های قدرمند و ایمن برای ورود استفاده کنند.

اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما دائما به روز می شود

به همان اندازه که استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)، فواید زیادی را به همراه دارد، خطرات خاصی را برای امنیت سایت شما خواهد داشت. براساس این گزارش های موجود، وجود آسیب پذیری در اجزای قابل توسعه CMS، بالاترین علت افزایش نفوذ پذیری وب سایت است. علت این است که کدهایی که در این ابزارها استفاده می شوند، به دلیل open-source بودن، به راحتی قابل دسترس هستند. در نتیجه، هکرها نیز می توانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

نصب گواهی امنیت SSL

اگر توجه داشته باشید، می فهمید که برخی URL ها با https شروع می شوند؛ در حالی که برخی دیگر با http شروع می شوند. احتمالا هنگامی که قصد یک پرداخت آنلاین را داشته اید، به این موضوع توجه کرده اید. سوال بزرگ این است که تفاوت بین این دو نوع URL چیست؟

پاسخ ساده است؛ وجود https نشان دهنده این است که ارتباط شما با وب سایت مورد نظر، کاملا امن و غیر قابل نفوذ می باشد و هر اطلاعاتی که شما وارد آن صفحه کنید، کاملا از امنیت بالایی برخودار است. وجود “s” نشان دهنده حضور گواهی امنیت پروتکل SSL می باشد.

سطح دسترسی فایل های دیتابیس

بهتر است سطح دسترسی فایل های پیکربندی (config) دیتابیس ( database ) را محدود کنید. در سیستم های suphp می توانید این فایل سطح دسترسی این فایل را روی 400 تنظیم کنید و در سیستم های dso باید آن را روی 444 تنظیم کنید. بعد از تغییر سطح دسترسی برای ویرایش آن لازم است ابتدا سطح دسترسی این فایل ها را روی 644 تنظیم کنید و سپس پس از ویرایش مجدد محدود کنید.

رمزگذاری فایل های دیتابیس

برای امنیت بیشتر بهتر است این فایل ها را رمز گذاری یا کد کنید. پس از کد کردن این فایل ها حتی در صورت دسترسی هکر ها به این فایل ها اطلاعات شما به صورت کد های ناخوانا نمایش داده می شود.

امنیت وب سایت با htaccess

چرا امنیت سایت برای سئو اهمیت دارد؟

به دنبال بروزرسانی مرورگر Google Chrome در سال 2017، سایت هایی که گواهی SSL را ندارند، جزو دسته وب سایت های نا امن شناخته می شوند. گواهی SSL فناوری است که لینک بین مرورگر و وب سرور را رمزگذاری می کند و همچنین سایت را در مقابل هکرها محافظت می کند. این گواهی اطمینان حاصل می کند که تمامی اطلاعاتی که بین سرور و مروگر رد و بدل می شود، در امنیت کامل باقی می مانند.

آن دسته از سایت هایی که این گواهی امنیت را نداشته باشند، در قسمت URL آن ها، عبارت Not Secure مشاهده می شود. تحقیقات نشان داده است که اکثر کاربران، خرید خود را از سایت هایی که Not secure می باشند، انجام نمی دهند. این موضوع سبب می شود تا نرخ پرش سایت افزایش پیدا کرده و در نهایت ترافیک آن کاهش پیدا کند. بنابراین داشتن سایتی که به جای http از https در آدرس اینترنتی خود استفاده کرده است، امنیت بیشتری را برای کاربران به وجود می آورد.

هنگامی که گواهی SSL خود را با موفقیت در سرور نصب و پیکربندی کنید، Google Chrome چراغ سبز را برای شما به نمایش در می آورد. سپس با فراهم آوردن یک اتصال مطمئن بین مرورگر و سرور، به عنوان یک قفل امنیتی عمل خواهد کرد. این بدان معنی است که حتی اگر یک هکر قادر به مشاهده اطلاعات شما باشد، رمزگشایی آن داده ها برایش امکان پذیر نخواهد بود.

همانطور که مشاهده کردید، امنیت سایت ممکن است که به طور مستقیم بر سئو سایت شما اثر نگذارد؛ اما نقش مهمی در فاکتورهای رتبه دارد که همین موضوع سبب می شود تا برای سئو سایت نیز مهم واقع شود. امیدواریم که با استفاده از این مقاله آموزش امنیت سایت، عملکرد صفحات خود را تا جاایی که می توانید بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *