بک لینک چیست؟ + خرید بک لینک و ساخت شبکه بک لینک

بک لینک
دیدگاه‌ها: ۰

بک لینک چیست؟ + خرید بک لینک و ساخت شبکه بک لینک

اگر شما به تازگی درباره سئوی سایت مطالعه کرده باشید، احتمالا بارها با کلمه‌ی بک لینک مواجه شده اید. موتورهای جستجو برای ارتقای رتبه‌ی یک سایت عوامل متعددی را مورد بررسی قرار می‌دهند که بک لینک (یا همان لینک های بازگشتی) یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین عوامل است. بنابراین برای بالا بردن رنکینگ سایت بسیار مفید بوده و می‌توانند رتبه‌ی وبسایت شما را در گوگل بهبود ببخشند. همانطور که قبلا توضیح دادیم رتبه‌ی سایت تاثیر مستقیم روی جایگاه شما در صفحه جستجوی گوگل دارد و هرچه جایگاه شما بهتر باشد کاربران بیشتری روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم توضیحی قابل درک و کامل از بک لینک را برای شما بیان کنیم؛ بررسی کنیم که چرا بک لینک ها در موتور جستجو حائز اهمیت هستند و چگونه می‌توانیم بک لینک های بیشتری دریافت کنیم.

بک لینک (Backlink) چیست؟

یکی از مواردی که در سئوی سایت حتما با آن برخورد می کنید، بک لینک است. بک لینک در واقع لینکی از صفحات سایت شماست که به هر نحوی در سایت دیگری قرار گرفته؛ این لینک را ممکن است خودتان گذاشته باشید، مخاطبان سایت شما گذاشته باشند یا کسی که در سایت مذکور نقشی داشته، قرار داده باشد.

اما چرا بک لینک در سئوی سایت تاثیر دارد؟ چرا بک لینک و کیفیت آن برای گوگل مهم است؟ آیا هر بک لینکی به سئوی وب سایت شما کمک می کند؟ جواب این سوالات و ده ها سوال دیگر که شاید در ذهن شماست، در ادامه این مقاله قرار دارد.

لینک ها برای ربات های گوگل همانند خرده نان هایی هستند که هانسل و گرتل برای پیدا کردن راه خانه شان روی زمین می ریختند؛ با این تفاوت که این شما هستید که راه را برای ربات ها و همچنین مخاطبان سایتتان مشخص می کنید.

این لینک ها هستند که مخاطبان سایت شما را از صفحه ای به صفحه ای دیگر در سایتتان می برند؛ پس اهمیت لینک های داخلی سایت کاملا مشخص شدند. شما باید با استفاده از لینک های بجا و وسوسه کننده مخاطب خود را مجاب کنید تا در سایت شما بچرخد، مقالاتتان را بخواند، محصولاتتان را ببیند و بخرد، درباره شما اطلاعات کسب کند، فرم پر کند و در یک کلام آن کاری را بکند که هدف شما از طراحی و ایجاد سایت برای کسب و کارتان بوده است. اما این کافی نیست! شما به لینک های بیشتری برای دیده شدن نیاز دارید و اینجاست که سر و کله بک لینک و بک لینک سازی پیدا می شود.

اهمیت بک لینک

در یک تعریف کوتاه و مختصر می توان گفت اگر لینک سایت شما در سایت دیگری قرار گیرد، برای شما بک لینک محسوب می شود.

در مطلب زیر ابتدا می خواهیم برخی اصطلاحات رایج در این زمینه را مورد بررسی قرار دهیم.

در ابتدا باید بدانیم که بک لینک ها باید کاملا طبیعی باشند یعنی شما نباید سعی کنید که خودتان برای صفحه ی خود بک لینک مصنوعی بسازید. این اشتباهی است که بسیاری از صاحبان سایت های تازه راه اندازی شده مرتکب می شوند و گمان می کنند که می توانند با استفاده از سایت هایی که بک لینک را به صورت انبوه تولید می کنند رنکینگ سایت خود را بهبود ببخشند.

همچنین باید توجه داشته که کیفیت بک لینک بسیار مهم تر از تعداد آنهاست. به عنوان مثال وبسایت A که یک رستوران است لینکی از وبسایت B که یک وب سایت بررسی مواد غذایی برجسته است را در صفحه‌ی خود قرار می دهد. این یک بک لینک طبیعی و سودمند برای سایت شماست.

بک لینک یکی از پایه‌ای ترین موضوعات سئوی خارجی سایت (OFF-PAGE SEO) است.

بک لینک می تواند مخرب باشد؟

با توجه به توضیحاتی که دادیم، شاید این سوال برای عده ای پیش بیاید که خب حالا که انقدر بک لینک برای گوگل مهم است، چرا یک سره به منتشر کردن بک لینک برای سایتمان نپردازیم؟ اینجاست که باید این عده از تاریخ درس بگیرند!

سالها پیش که کارشناسان سئو متوجه اهمیت بک لینک شدند هم عده ای این سوال برایشان پیش آمد و بدون معطلی شروع کردند به انتشار بک لینک در هر کجا که می توانستند. اما خب گفتیم، گوگل علاقه به بهبود الگوریتم ربات های خود دارد! اینجا بود که گوگل تصمیم گرفت در مقابله با بک لینک ها بسیار هوشمندانه عمل کند.

در اولین اقدام در الگوریتم های خود مقدار مناسبی برای تعداد بک لینک در هر صفحه وب مشخص کرد. بدون صورت که به ازای هر تعداد کاراکتر متنی که در صفحه وجود داشت، نباید بیشتر از یک مقدار مشخصی لینک خارجی در آن باشد. و خب از اینجا شد که دیگر کسانی که به راحتی بک لینک می ساختند با محدودیت مواجه شدند، زیرا که نوعی از بک لینک به وجود آمد به نام No-follow.

علاوه بر این سایت هایی که از آنها بک لینک می گیرید نیز مهم هستند. این سایت ها باید از اعتبار خوبی نزد گوگل برخوردار باشند، پس حتماً قبل از هر کاری سایتی که می خواهید بک لینک تان در آن قرار گیرد را از جنبه های مختلفی نظیر اعتبار دامنه و اعتبار صفحه چک کنید.

Link Juice

Link juice یک اصطلاح عامیانه در سئو است. می توان گفت هنگامی که لینک هایی از صفحه ی سایت شما در صفحات مختلف قرار گیرد، شما در حال انتقال Link juice هستید. از نگاه موتور جستوجوی گوگل، سایتی که  با ارزش است، link juice های بیشتری را انتقال می دهد؛ پس در رنکینگ در سرچ گوگل از جایگاه بالاتری برخوردار است. حال این انتقال هم می تواند در داخل سایت شما و هم میان سایت شما با سایت های دیگر اتفاق بیفتد. هرچه تعداد link juice ها بیشتر باشند، سایت شما باارزش‌تر است. زیرا هر لینک از صفحه شما که در صفحه ی دیگری قرار می گیرد، مانند یک رای مثبت برای سایت شماست که رتبه سایت شما را ارتقا می دهد.

Do-follow link

لینک های Do-follow به موتور جست و جوی  گوگل این اجازه را می دهند که صفحه های شما را پیدا کرده و به آن دسترسی داشته باشد. در حقیقت اگر لینک شما Do-follow باشد شما می توانید link juice دریافت کنید. تمامی لینک ها به طور پیش فرض Do-follow هستند. بنابراین اگر بخواهید می توانید با استفاده از تگ No-follow این لینک ها را ار این حالت خارج کنید.

No-follow link

اگر لینکی از سایت شما وجود داشته باشد که به هر دلیلی ( که این دلایل را بعدا بررسی می کنیم)، شما نخواهید که این لینک مورد توجه موتور جستجو قرار گیرد، می توانید از لینک های No-follow استفاده کنید. معمولا صاحبان سایت زمانی از این لینک ها استفاده می کنند که به موضوعی بی‌ربط لینک شده‌اند. این لینک ها در موتور جستجو از هیج ارزش و اهمیتی برخوردار نیستند.

  • جالب است بدانید چنانچه شما از یک سایت مشخص بارها بک لینک در یافت کنید ، در موتور جستجو یک بار شمرده می‌شود. پس تاثیری در رتبه ی سایت شما ندارد.
  • موضوع دیگر که اهمیت بسزایی در سئو دارد دریافت لینک از سایت های بی کیفیت یا بی محتواست که نه تنها رتبه ی سایت شما را بالا نمی برد بلکه صدمات زیادی هم به آن وارد می کند. پس توجه داشته باشید که برای دریافت بک لینک از هر طریقی استفاده نکنید و تمرکز خود را روی تولید لینک های مفید و طبیعی جمع کنید.

خرید بک لینک

اگر شما هم به دنبال بهینه‌سازی سئو وب‌سایت خود باشید، قطعا بارها در فضای وب با عباراتی مثل «خرید بک لینک ارزان»، «خرید بک لینک دائمی»، «خرید ۳۰۰ بک لینک از سایت معتبر» و جملاتی مانند این برخورد داشته اید.

این روزها، بسیاری از وب‌سایت‌های به ظاهر ارائه دهنده خدمات سئو و بهینه‌سازی سایت، تعداد بسیاری زیادی بک لینک را به فروش می‌رسانند و شما را تشویق به خرید بک لینک برای وب‌سایتتان می‌کنند؛ اما باید توجه داشته باشید اگرچه بک لینک یکی از فاکتورهای مهم سئو به شمار می‌رود، اما خرید بک لینک جزو اقدامات سئو کلاه سیاه به شمار می‌رود و در صورتی که گوگل متوجه این موضوع شود، سایت شما با جریمه‌های سنگین گوگل مواجه خواهد شد.

چرا خرید بک لینک از نظر گوگل غیرقانونی است؟

همانطور که گفتیم، گرفتن بک لینک از وب‌سایت‌های معتبر یکی از فاکتورهای مهم گوگل برای رتبه‌دهی به وب‌سایت‌ها است. هنگامی که سایت شما از طرف یک وب‌سایت معتبر و با اعتبار صفحه و دامنه بالا، بک لینک دریافت می‌کند، به این معنی است که محتوای سایت شما برای کاربران مفید بوده و رضایت کاربران را به همراه دارد.

گوگل نیز که همواره به دنبال جلب رضایت کاربران بوده است، هنگامی که بک لینک دریافتی سایتتان بالا باشد به وب‌سایت شما امتیاز مثبت می‌دهد و سایت شما را در جایگاه برتر صفحه نتایج جستجو(serp) قرار می‌دهد.

همین موضوع باعث شده است که وب‌سایت‌ها برای قرار گرفتن در رتبه‌های خوب، اقدام به خرید بک لینک کنند. خرید بک لینک در اصل دریافت بک لینک به شکل غیرطبیعی است و قطعا رضایت کاربران را به همراه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *